Матеріали засіданні №3 методичного об’єднання вчителів української мови і літератури та зарубіжної літератури

Дата: 21.01.2021 16:03

Практичні поради та обмін досвідом

«Як краще підготувати учнів до написання власного висловлювання?»

Підготувала Мосійчук Юлія  Святославівна,

вчитель української мови та літератури

Острожецького ліцею імені І.Єремеєва

Власне висловлення – важлива частина сертифікаційної роботи з української мови та літератури. За власне висловлення можна отримати аж 20 балів (це 20% від загальної кількості балів на ЗНО)! Поради, якими можна скористатися під час підготовки до написання власного висловлення:

1. Пам’ятай, що твір на ЗНО – це розгорнута відповідь.

Власне висловлення — це не художній твір! Не потрібно вигадувати хитрі метафори, аби отримати високий бал! Насправді, власне висловлення — це відповідь на поставлене запитання, тільки оформлена за певними правилами.

2. Власне висловлення передбачає уміння структуровано мислити, послідовно та аргументовано доводити власну думку.

Тому не варто перейматися тим, що ти невиправний “тєхнарь” і не вмієш описувати очиці, повні невиправної туги, або ж стяг, що майорить над осяяною весняним сонцем вулицею. Вправності можна досягти регулярними тренуваннями!

3. Добре пише той, хто добре мислить.

Перед початком написання варто обдумати основні моменти висловлення, схематично зобразити на аркуші усі моменти, що пов’язані з висловленням, логічно пов’язати їх між собою, розбити протилежні позиції на окремі абзаци, згадати максимально доречні приклади та коротко їх запиши.

Учасник тестування, який створює власне висловлення, проходить в процесі написання свого тексту 7 таких взаємопов’язаних етапів:

1. Етап аналізу теми для власного висловлення.

2. Етап формування власної позиції щодо теми / проблеми, порушеної в завданні.

3. Етап попереднього змістово-композиційного конструювання власного висловлення (план).

4. Етап послідовного написання змістово-композиційних частин власного висловлення.

5. Етап критичного аналізу змісту й структури начорно написаного власного висловлення.

6. Етап перевірки мовного оформлення начорно написаного власного висловлення.

7. Етап переписування на чистовик і остаточної перевірки власного висловлення.

Із цього випливає висновок, що ретельна підготовка до написання власного висловлення має включати навчання, під час якого вдасться сформувати стійкі вміння діяти на всіх означених вище етапах.

4. Що робити з прикладом з історії чи з власного життя?

Якщо твої знання історії не дуже ґрунтовні, а життєвий досвід не дозволяє дібрати влучний приклад на конкретну тему, є порада:
досконало вивчи ОДНУ біографію якоїсь відомої людини – і ти точно зможеш навести якісний приклад.
Це може бути будь-хто: від Стіва Джобса до Кузьми Скрябіна, від Тараса Шевченка до Ґрети Тунберґ.

5. Якщо сумніваєшся у написанні якогось слова – знайди синонім, переформулюй у словосполучення, щоб не втратити бали за орфографічні помилки.

6. Як дібрати влучні приклади з літератури?

Перечитуючи твори з літератури для ЗНО, створюй портфоліо персонажів, обдумуючи, ілюстрацією до якого типу ситуація міг би бути герой. Періодично проглядай власні записи: так поступово ти матимеш цілісне уявлення про увесь літературний процес. Не забувай, що у власному висловлюванні обов’язково вказувати автора твору, на який посилаєшся, жанр та повне ім’я героя.

7. Світ не повинен знати, ким ти є насправді.

Ніяким чином не згадуй у творі своє ім’я, походження чи контактну інформацію. Робота автоматично вважатиметься розсекреченою, а ти одержиш нуль балів.

8. Висновок – це чи не найпростіша для написання частина власного висловлення.

Однак, так само легко й втратити дорогоцінні два бали.

Типові помилки при формулюванні висновку:

1. Майже дослівне переписування тези. Навіть якщо ти для кожного слова в першому абзаці підбереш синонім, це все одно буде помітно.

2. Висновок суперечить тезі. Твоя позиція мусить бути незмінною.

3. Висновок підсумовує лише частину міркувань, поданих у творі.

4. Заклики чи поради в останніх реченнях власного висловлення.

5. Вживання конструкцій типу «я думаю», «на мою думку». Залиш їх для тези.

9. Памятай, що головне – це практика!

Напишіть мінімум 10 творів на різні теми, використовуйте цитати. І обовязково дайте вчителеві їх на перевірку! Пишіть просто, від душі.

10. Скільки балів можна отримати за власне висловлення?

Критерії оцінювання завдання з розгорнутою відповіддю (власного висловлення) з української мови.

За виконання відкритого тестового завдання на написання власного висловлення можна набрати максимум 20 балів, із яких: 12 балів – за змістове оформлення тексту; 8 балів – за мовне оформлення.